Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Dlaczego Tajowie się tak często uśmiechają

Uśmiech w Tajlandii – tajemnice tajskiego uśmiechu

Dlaczego Tajlandczycy uśmiechają się tak często? Czy to szczery uśmiech i co go powoduje.

Dlaczego Tajowie się tak często uśmiechają
Tajlandia to kraina uśmiechu i nie ma nic przesadzonego w tym stwierdzeniu.

Tajlandia nazywana „Krainą Uśmiechu”, w zupełności zasługuje na to określenie, jednak dla wielu Europejczyków jest on niezrozumiały. Przebywając w Tajlandii człowiek sam zaczyna się częściej uśmiechać i to jest tajemnica tajskiego uśmiechu.

Dlaczego Tajowie tak często się uśmiechają

Uśmiech w Tajlandii jest powszechny, ale wyraża dużo więcej emocji, niż radość, zadowolenie i dobry nastrój, dlatego częściej gości na twarzach Tajów, niż Europejczyków. W tajskiej kulturze nie należy okazywać skrajnych negatywnych emocji, dlatego za uśmiechem może kryć się złość, zakłopotanie, gniew. Takie sytuacje na styku dwóch kultur prowadzą do powstania mylnych opinii, że Tajlandczycy są fałszywi.
Tajowie są z natury spokojni, cisi i ugodowi. Uznają okazywanie negatywnych emocji jako przejaw słabości. Przykładowo w kulturze zachodniej z twarzy człowieka możemy wyczytać wiele różnych emocji smutek, strach, gniew, irytację itd. Mieszkańcy Tajlandii wszystkie te emocje wyrażają uśmiechem. Wychodzą słusznego założenia, że uśmiech jest dobry na wszystko, w sytuacjach spornych łagodzi napięcie, pozwala ukryć własne słabości i co najważniejsze chroni przed utratą twarzy. W kulturze azjatyckiej utrata twarzy jest osobistym dramatem, dlatego trzeba uważać, by nie narazić Tajlandczyków na takie sytuacje. W z złym tonie jest wytykanie błędów, a prowadzenie sporu na zasadzie wskazywania pomyłek drugiej strony nie prowadzi do rozwiązania.
Tajlandczycy nie krzyczą, nie awanturują się, nie stosują przemocy. Z natury są ugodowi, niekonfliktowi i łagodni, a przez to szczęśliwsi.

Przekroczysz granicę

Wszystko to nie oznacza, że mamy do czynienia tylko z pozytywnymi reakcjami. Granica okazywania gniewu jest dużo wyżej przesunięta, często mieszkańcy Tajlandii wolą się uśmiechnąć i wycofać niż eskalować konflikt, jednak gdy przekroczymy linię to nawet Tajowie mogą wybuchnąć, uśmiechając się do ostatniej chwili.

One thought on “Uśmiech w Tajlandii – tajemnice tajskiego uśmiechu

  • Interesujący artykuł. Zastanawiam się czy przez takie postępowanie rzeczywiście są szczęśliwsi, a może to tylko pozory. Osobiście chyba wolę bardziej szczere podejście, zamiast fasadowy uśmiech. Pytanie na które zabrakło mi odpowiedzi w tym artykule to czy uśmiech w Tajlandii ma swoją drugą stronę, czyli obgadywanie, knucie i fałszywy charakter Tajów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>