Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

Tajlandia po śmierci króla

W Tajlandia trwa żałoba narodowa w tym czasie turyści przybywający do tego kraju muszą się z tym liczyć.  Zobacz jakie ograniczenia w czasie żałoby w Tajlandii wprowadzono.

Wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu, ale można znaleźć sklepy w których ciągle można go kupić. Bary i dyskoteki zostały zamknięte, a te które są otwarte nie grają muzyki i nie sprzedają mocnego alkoholu. Nawet na ulicach takich jak Soi Cowboy, Patpong, czy Nana życie zamarło. W nielicznych otwartych lokalach tajskie dziewczyny ukryły się w środku. Nie ma tańców i nagabywania turystów.


Pogrzeb króla Tajlandii Ramy IX  informacje dla turystów

Uroczystości pogrzebowe króla odbędą się w październiku 2017 roku w Bangkoku. Zobacz informacje dla turystów o utrudnieniach związanych z pogrzebem . Jakie imprezy zostaną odwołane i które atrakcje turystyczne będą zamknięte.


 

Żałoba w Bangkoku

Bangkok z miasta, które nigdy nie śpi zmienił się diametralnie. Tajowie przez 30-dniowy okres żałoby ubierają się na czarno lub biało,  dotyczy to praktycznie wszystkich. Tajowie są smutni, często przystają przed wizerunkami króla Bhumibola Adulyadeja, wspominają i modlą się za niego. Widać, że jest to prawdziwie szczere i nie na pokaz. Żałoba w Bangkoku dotyczy wszystkich sfer życia. Odwołano wszystkie imprezy rozrywkowe. Na ulicach wymieniono banery i billboardy ze zdjęciami króla na czarno-białe. W wielu miejscach ustawiono telebimy na których wyświetlane są filmy pokazujące jego życie. Zaroiło się od straganów handlujących pamiątkami z wizerunkiem władcy w których Tajowie masowo wykupują towar.

Tłumy i długie kolejki
Na co dzień Tajowie ubierają się w jasnych kolorach, stąd wielu z nich nie miało czarnych ubrań. Te które po śmierci króla Tajlandii pojawiły się w sklepach były momentalnie wyprzedawane. Przedsiębiorczy Tajowie jak zawsze znaleźli sposób jak zarobić na żałobie. Momentalnie pojawiło się mnóstwo farbiarni w których możesz zafarbować dowolne ubrania na czarny kolor. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Długie kolejki tworzą się w salonach tatuażu. Tajowie wierzą w magiczną moc tatuażu, więc chętnie robią tatuaże ku czci zmarłego władcy. Najbardziej znane salony tatuażu robią zapisy na terminy za 3-4 miesiące.

Cały kraj pogrążony w żałobie
Duże korporacje i przedsiębiorcy włączyli się w pomoc dla Tajów. W centrach handlowych rozdawane są czarne koszulki dla mieszkańców, a w większości sklepów obniżono ceny czarnych koszulek o kilkadziesiąt procent.  Operator telekomunikacyjny AIS udostępnił bezpłatnie internet WIFI.

Żałoba na Phuket

Im dalej od dużych miast, tym żałoba jest mniej widoczna, szczególnie w turystycznych rejonach Tajlandii. Na wyspie Phuket dzisiaj otwarto część klubów wzdłuż Bangla Road na Patong. Muzyka została, również włączona, jednak nie gra tak głośno, jak zazwyczaj. Godziny funkcjonowanie lokali zostały ograniczone do 2 w nocy.

Żałoba w Tajlandii – informacje dla turystów

Turyści odwiedzający Tajlandię czasie w żałoby są proszeni o uszanowanie uczuć Tajów. Władze zwróciły się z prośbą o ograniczenie głośnych zachowań, wyrozumiałość dla mieszkańców w tych trudnych dla nich dniach oraz w miarę możliwości ubieranie się w kolorach czerni i bieli, a jeżeli to niemożliwe to w stonowanych kolorach. Uprasza się o uszanowanie żałoby, nie spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach i głośną zabawę w miejscach publicznych. Tajowie wyrażają nadzieję, że turyści przebywający w Tajlandii w czasie żałoby wykażą się zrozumieniem dla odwołania wielu imprez i festiwali.  W wielu miejscach rozdawane są czarne wstążki turystom chcącym pokazać swoją solidarność z narodem tajskim.

Wszystkie atrakcje, wycieczki fakultatywne i transport działają normalnie. Zamknięty jest Grand Palace w Bangkoku.

Żałoba w internecie
Wszystkie strony rządowe i informacyjne wyświetlane są w skali szarości. W mediach społecznościowych Tajowie zmienili swoje zdjęcia profilowe w czarno-białe oraz zamieszczają wiele grafik i wpisów ku czci króla. W sieci udostępniono tysiące zdjęć przedstawiających życie zmarłego króla. Są też zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które Tajowie mogą wydrukować i zamieścić w ramce.

Tajlandia po śmierci króla najważniejsze informacje

1. Król Bhumibol zmarł o 15:52 13 Października 2016r. Wiadomość o śmierci podano do publicznej wiadomości przed godziną 19 czasu lokalnego.
2. Wprowadzono żałobę narodową na okres 30 dni. W tym okresie Tajowie zakładają czarne, szare lub białe stroje. Żałoba dla urzędników państwowych została wydłużona do 12 miesięcy.
3. Od turystów nie wymaga się ubierania na czarno, przypinania czarnych wstążek itd, jednak jest to w dobrym tonie i mile widziane. Nie ma przymusu, ale są prośby. Turyści podchodzą do tego różnie, według własnego uznania.
4. W lokalach rozrywkowych wyłączono kolorowe światła i muzykę, część z nich została zamknięta. Przed otwartymi lokalami nie stoją już zapraszające turystów dziewczyny, a drzwi są przymknięte.
5. W otwartych barach wyłączono głośną muzykę, odwołano imprezy specjalne, przed lokalami zamknięto tarasy i ogródki piwne. Piwo w barach może być sprzedawane – decyzja należy do właściciela lokalu.
6. Wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu, jednak jego respektowanie zależy wyłącznie od właściciela baru lub sklepu. W konsekwencji w części sklepów 7eleven można kupić alkohol.
7. Wyłączono reklamy na telebimach i ekranach w metrze i skytrain. Odwołano eventy i promocje w centrach handlowych.
8. Centra handlowe, kina, transport, atrakcje turystyczne i restauracje działają normalnie.
9. Targowiska jak np. Chatu Chak Market są otwarte, ale część stoisk jest zamknięta.
10. Ciało króla zostanie skremowane, jednak nie odbędzie się to wcześniej niż rok od daty śmierci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>