Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Lekarze w Tajlandii - przychodnia

Tajlandia leczenie i opieka medyczna

Leczenie w Tajlandii wygląda zupełnie inaczej, niż w Polsce. Szpitale w Tajlandii przypominają bardziej 5-gwiazdkowe hotele i luksusowe centra SPA, niż placówki znane w Polsce.
Służba zdrowia w Tajlandii jest prywatna i widać to już na pierwszy rzut oka.

Leczenie w Tajlandii z ubezpieczenia
Koszty leczenia w Tajlandii są niebotyczne, dlatego podróż do tego kraju bez ubezpieczenia to proszenie się o kłopoty. Dobre ubezpieczenie turystyczne w Tajlandii może uratować Was od bankructwa. Dlatego jeżeli nie wiesz jaką polisę turystyczną do Tajlandii wybrać, to sprawdź nasz poradnik (powyższy link).

Jak wygląda typowa wizyta w tajskim szpitalu

Jeżeli posiadacie wykupioną polisę turystyczną to pierwszym krokiem powinien być kontakt z ubezpieczycielem i całodobową infolinią. Resztą powinna zająć się już firma ubezpieczeniowa: ustalić placówkę medyczną i umówić nam wizytę. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta bezgotówkowa i trzeba koniecznie upewnić się, że płatność będzie rozliczona bezpośrednio między szpitalem i firmą ubezpieczeniową. Dlaczego jest to tak istotne? Powodów jest kilka. Po pierwsze unikniemy konieczności wypłacania (zwykle) dużych kwot pieniędzy, oszczędzając na przewalutowaniach. Drugą rzeczą jest fakt, że zdarza się, że jeżeli płacimy z własnej kieszeni za wizytę wykonywanych jest szereg dodatkowych procedur medycznych, które mają jedynie podbić cenę. Trzecim powodem jest oszczędność czasu oraz spokój.

Leczenie w Tajlandii

Od firmy ubezpieczeniowej powinniśmy otrzymać informację o miejscu i godzinie wizyty. Należy udać się do wskazanej placówki medycznej i już na etapie rejestracji wyraźnie zaznaczyć, że wizyta jest bezgotówkowa. O naszych przygodach z tajlandzką służbą zdrowia można napisać kilka książek. Po dojechaniu na miejsce prawdopodobnie uderzy was rozmach i luksusowe wnętrza szpitala. Już od wejścia jesteście mile witani. Personel zwykle dobrze mówi po angielsku, więc nie powinno być problemów komunikacyjnych. Nie powinno, ponieważ Taj nawet jak czegoś nie zrozumie to się do tego nie przyzna. Zobacz też artykuł: Tajemnica tajskiego uśmiechu.

Za każdym razem upewniajcie się i podkreślajcie, że wizyta jest bezgotówkowa, bo „system” lubi płatać figle i po wyjściu z gabinetu możecie zostać skierowani do kasy. Taka sytuacja to praktycznie norma, a jej wyjaśnienie może trwać nawet godzinę. Bądźcie przygotowani na to, że personel, który jeszcze przed kilkunastoma minutami uspokajał was i zapewniał o bezgotówkowej płatności, nagle się ulotni. Taka już natura Tajlandczyków.

Opieka medyczna w Tajlandii – nie zawsze jest tak kolorowo

Opieka medyczna w Tajlandii jest na światowym poziomie, ale głównie w dużych miastach. W pozostałych częściach kraju z służba zdrowia często boryka się z brakiem leków i urządzeń potrzebnych do odpowiedniego leczenia. Dlatego wybierajcie większe miasta, gdzie możecie liczyć na wyższy standard usług.

Bariera językowa w szpitalu

Jeżeli chodzi o znajomość języka angielskiego przez lekarzy, to jest wzorowa. Gorzej jest z niższym personelem. Diagnozy tajskich lekarzy najczęściej są prawidłowe, a proponowane leczenie skuteczne. Tak to wygląda w dużych placówkach. W biedniejszych dzielnicach miast lub na prowincji personel odczuwalnie gorzej wedukowany

W Tajlandii najczęściej spotkacie sklepy 7 eleven, salony masażu i apteki. W aptekach większość leków dostaniecie bez recepty, ale nie spodziewajcie się konsultacji z farmaceutą bo możecie się rozczarować.

Opieka medyczna w Tajlandii i dostępność leków.
Dostępność służby zdrowia w Tajlandii, jak i lekarstw bez recepty jest bardzo duża.

Na szczęście najczęstsze problemy zdrowotne w Tajlandii to zatrucia pokarmowe, przeziębienia, reakcje alergiczne i poparzenia słoneczne. Więc większość z nich możecie sami rozwiązać.

 

Wizyta u lekarza w Tajlandii – 5 cennych porad

  1. Przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego sprawdź, czy polisa zakłada zwrot kosztów leczenia poniesionych przez ubezpieczonego, czy jest to regulowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe bezgotówkowo z placówką medyczną.
  2. Wybieraj renomowane placówki medyczne w dużych miastach. Jeżeli zaproponowana przez ubezpieczyciela placówka medyczna ma słabe opinie, poproś o jej zmianę.
  3. W trakcie rejestracji upewnij się,  że wizyta rozliczona będzie w systemie bezgotówkowym.
  4. Zwykle przepisane lekarstwa kupisz w szpitalnej aptece i jest to dobre rozwiązanie, gdyż są tam prawidłowo przechowywane, ale sprawdź jakie leki masz wykupić, bo często są to zbędne witaminy. Często opłata za wizytę i leki jest naliczana łącznie.
  5. Wysoko oceniane szpitale w Bangkoku to m.in. BNH,  Bumrungrad czy Samitivej Sukhumvit Hospital.
Szpitale i lekarze w Tajlandii
Służba zdrowia w Tajlandii jest na wysokim poziomie, ale raczej w dużych miastach. Na prowincji opieka medyczna kuleje.

 

Turystyka medyczna w Tajlandii

Obecnie turystyka medyczna w Tajlandii rozwija się bardzo dynamicznie i trzeba przyznać, że Azja jest najpopularniejszym kierunkiem w tej branży. Specjalistyczne leczenie jest tańsze niż w krajach zachodnich, jednak standard leczenia jest o niebo lepszy. W tajskim szpitalu człowiek czuje się „zaopiekowany” w najlepszym tego słowa znaczeniu.

One thought on “Tajlandia leczenie i opieka medyczna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>