Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Jakie szczepienia Tajlandia?

Tajlandia, jakie szczepienia

Wśród najczęściej zadawanych pytań o pobyt w tym państwie należy to o szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii. Duże obawy turystów budzi malaria i choroby tropikalne. Na tym strachu wiele firm dobrze zarabia.

Ludzie się szczepią, płacąc duże pieniądze za szczepienia, które najczęściej są zbędne. Za to warto zainwestować w ubezpieczenie podróży, które pokryje koszty ewentualnego leczenia. Przed wyjazdem nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, jednak wśród zalecanych jest kilka przydatnych w każdej podróży. Szczepienia należy wykonywać 4-6 tygodni przed wyjazdem. Trzeba być oczywiście zdrowym, a w przypadku chorób przewlekłych szczepionki dopierane są indywidualnie.

Tajlandia szczepienia zalecane

Jak informuje Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej wśród zalecanych szczepień są przedstawione w poniższej tabeli.

Nazwa choroby Zalecenia
błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)) Szczepienia w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi: droga kropelkowa  (błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka), ryzyka kontaktu z zakażoną ziemią (tężec)
wirusowe zapalenie wątroby typu A Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
wirusowe zapalenie wątroby typu B Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych
dur brzuszny Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
wścieklizna Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty, lisy
japońskie zapalenie mózgu Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby (przypadki zachorowań notowane w dolinie Chiang Mai, na przedmieściach Bangkoku); transmisja choroby całoroczna, ze szczytem od maja do października

Jak widać powyższe szczepienia to taki standard + kilka, które nie dotyczą 90% turystów odwiedzających Tajlandię. Szczepienia na WZW A i B, MMR, DT każdy powinien wykonać niezależnie, czy wyjeżdża za granicę, czy nie.

Malaria w Tajlandii

Zagrożenie malaryczne nie dotyczy większości turystów, którzy wybierają popularne miejscówki. W zurbanizowanych obszarach i nadmorskich kurortach ryzyko nie występuje. Inaczej jest przy granicy z Kambodżą, Laosem i Birmą oraz na odległej prowincji oraz w tropikach. Tam jest już mniej bezpiecznie. Jeżeli mamy w planach odwiedzenie krajów sąsiednich, sprawdźmy jakie szczepienia są w nich obowiązkowe. To, że nie ma zagrożenia malarycznego w Bangkoku, Pattai, Phuket czy Krabi nie oznacza, że nie należy zadbać o zdrowie.

Choroby tropikalne występujące w Tajlandii

Bezwzględnie na miejscu należy chronić się przed komarami, które przenoszą inna chorobę tropikalną tj. dengę. W hotelach praktycznie standardem są moskitiery, które chronią nas nie tylko przed komarami, ale też innym robactwem. Należy stosować repelenty (z zawartością 30-50% DEET – N,N-diethyl-meta-toluamide), a wieczorami nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami.

Uwaga! Środki przeciw komarom kupuj na miejscu, gdyż mają inny skład niż te sprzedawane w Polsce. W Tajlandii możesz tanio kupić środki zawierające składnik zwany DEET.

Szczegółowe informacje o szczepieniach i ochronie zdrowia znajdziecie na stronie WIM. Wszystkie przestawione dane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza medycyny tropikalnej.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>