Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Czy potrzebne jest prawo jazdy w Tajlandii.

Prawo jazdy w Tajlandii

Poruszanie się skuterem w kraju takim jak Tajlandia to jeden z najlepszych sposobów zwiedzania. Jakie dokumenty należy posiadać, czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Tajlandii.

Przepisy dla kierowców w Tajlandii

Zgodnie z tajskim prawem dokumentem uprawniającym do poruszania się samochodem lub skuterem, jest międzynarodowe prawo jazdy kategorii A lub B (zależnie od pojazdu, którym chcemy się poruszać) lub prawo jazdy wydane przez władze Tajlandii. Wynika z tego jednoznacznie, że polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym w Tajlandii jako dokument uprawniający do kierowania samochodem, skuterem, czy innym pojazdem mechanicznym. Tajlandia nie jest tu wyjątkiem takie same przepisy ma Laos, Kambodża i Wietnam.



Tajlandia – jakie prawo jazdy

Dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem w Tajlandii, jest międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze miejscowe.
Czy polski dokument jest międzynarodowy? Nie, ale uzyskanie w Polsce międzynarodowego dokumentu nie jest trudne i wiąże się jedynie z wizytą w urzędzie, wypełnieniem odpowiednich dokumentów i niewielką opłatą. Biorąc pod uwagę, że poruszanie się skuterem to popularny sposób zwiedzania w Azji – warto taki dokument posiadać

Jak otrzymać międzynarodowe prawo jazdy

Każdy, kto ma ważne polskie prawo jazdy może uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku załącznikami do starostwa:
1. wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy
2. aktualne zdjęcie
3. ważne polskie prawo jazdy,
4. potwierdzenie opłaty (35,50zł) za wydanie międzynarodowego prawa jazdy
Do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty, prawo jazdy będzie gotowe do odbioru. Zazwyczaj możesz je dostać od razu. Dokument jest ważny do 3 lat.

Przy wypełnianiu wniosku zaznacz, że chcesz uzyskać dokument do krajów, które są stronami Konwencji Genewskiej (wśród nich są m.in Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Malezja czy Laos).

Tajlandia – skuterem bez dokumentów

Tajlandia jest bardzo przyjaznym krajem, dlatego przed wypożyczeniem samochodu lub skutera nikt nie sprawdza turystom dokumentów. Większość turystów kierujących skuterami nie posiada przy sobie odpowiednich dokumentów. W przypadku kontroli drogowej można „dać w łapę” policjantowi i jechać dalej, bez żadnych konsekwencji. Korupcja jest w Azji powszechna, a łapówki nie są wysokie (co ciekawe można się targować). W takim razie, czy potrzebne jest prawo jazdy w Tajlandii, żeby jeździć skuterem? Tak!
W razie wypadku lub kolizji drogowej brak międzynarodowego prawa jazdy skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia. Kolizje z udziałem skuterów są powszechne (nie tylko z winy obcokrajowców), jednak nawet po przyjeździe policji w 99% przypadków winnym zostanie obcokrajowiec. Jeżeli dodatkowo nie posiadamy międzynarodowego prawa jazdy kłopoty zaczynają lawinowo narastać. Oprócz odpowiedzialności karnej musimy pokryć koszty leczenia i straty materialne wszystkich uczestników zdarzenia z własnej kieszeni.

Jak bezpiecznie podróżować

Pierwszą i najważniejszą rzeczą zapewniającą bezpieczeństwo jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, Tajlandia jest popularnym kierunkiem, więc ze znalezieniem odpowiedniej polisy nie będzie problemu. Druga sprawa to odpowiednie dokumenty: paszport (lub chociaż jego kserokopia), międzynarodowe prawo jazdy. Trzecia sprawa numery telefoniczne: do ubezpieczyciela, polskiej ambasady, lokalne numery alarmowe, do hotelu w którym mieszkasz.

Poruszając się skuterem zawsze zakładaj kask, nie tylko ze względu na konsekwencje prawne, ale dla swojego bezpieczeństwa.