Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

Na co uważać jadąc do Tajlandii i nie skończyć w więzieniu

Na co uważać w Tajlandii i wrócić bezpiecznie do domu. Na dobrą sprawę cały dział Niebezpieczna Tajlandia mówi o tym na co uważać by nie narobić sobie kłopotów. Tym razem skupimy się na tym jak nie popaść w konflikt z prawem.

Do napisania tego artykułu skłoniły nas posty na Tajlandia Forum i grupach o Tajlandii na Facebooku. Coraz więcej turystów wpada w zastawione na nich sidła, dlatego jeżeli kupiłeś bilet lotniczy do Tajlandii to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co musisz wiedzieć przed podróżą do Tajlandii

  1.  Korupcja w Tajlandii jest powszechna i na porządku dziennym.
  2.  Policjanci w Tajlandii otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za złapanie turysty na łamaniu prawa
  3.  Tajowie całkiem dobrze zarabiają na donoszeniu na turystów
  4.  Przemyt narkotyków przez turystów mimo surowych kar ciągle występuje
  5.  Nie licz na sprawiedliwość w Tajlandii, Taj zawsze trzyma stronę Taja
  6.  Bądź ostrożny wobec nowo poznanych osób
  7.  Pilnuj swojego bagażu tak samo jak drinków
  8.  Azja to nie Europa, tu obywatel nie ma żadnych szans w konfrontacji w wymiarem sprawiedliwości
  9.  Nie daj się wykorzystać
  10. Gdy zapada zmrok władzę w Tajlandii przejmuje mafia

Niebezpieczeństwa w Tajlandii

Zaakceptuj to, że w Tajlandii panuje powszechna korupcja. Łapówki są na porządku dziennym i dla Tajskiej policji są czymś normalnym. Biorą wszyscy, od strażnika parkingu po policjantów wszystkich szczebli, aż po przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. W przypadku problemów z policją spróbuj się dogadać. Przy kontrolach drogowych można się nawet targować 😉 Policjanci mają swój nieformalny cennik i przyjmuje się, że łapówka wynosi około 1/3 wysokości mandatu. Z naszych doświadczeń wynika, że nie ma co dawać łapówki w sprawie przeciwko drugiemu Tajowi, bo policjant zwyczajnie przyjmie pieniądze, ale i tak będzie trzymał stronę rodaka.

Policjanci otrzymują gratyfikacje finansowe za „sukcesy”. Przykładowo za złapanie kogoś, kto posiada przy sobie substancje zakazane policjant może otrzymać od 5000 THB w górę, ale nagrody otrzymają też jego przełożeni. Stąd dość powszechne łapanki na drogach i nielegalne prowokacje wobec turystów. Podrzucanie narkotyków w trakcie przeszukania turysty zdarza się bardzo często. Taki system sprawia, że łatwo stać się ofiarą układu.

W Tajlandii wszystko ma swoją cenę, dlatego policjanci dzielą się pieniędzmi z bywalcami lokali, a nawet dealerami. Jeżeli dealer sprzeda ci działkę narkotyków i widzi, że już więcej na Tobie nie zarobi, często powiadamia zaprzyjaźnionego policjanta. W  krótkim czasie napotykasz na rutynową kontrolę, która kończy się zatrzymaniem. Dlatego nie ufaj napotkanym osobom, które oferują ci szemrane interesy.

Narkotyki w Tajlandii

Najwyższe kary w Tajlandii są za narkotyki. Oficjalnie posiadanie nawet małych ilości jest zagrożone karą śmierci, a mimo to możesz je kupić na każdym kroku. Najczęściej przemytnikami są turyści, który wystawiani są na tzw. wabik. Turysta z małą ilością narkotyku jest łapany na granicy, a w tym samym czasie, korzystając z zamieszania przez granicę przechodzi duży transport. Obecnie ciężko znaleźć chętnych do przemytu, dlatego coraz częściej narkotyki przez granicę przewożą nie świadomi ludzie. Narkotyki są podkładane w ich bagażu, albo ktoś poprosi o przewiezienie butelki whisky w której rozpuszczono narkotyki.

Nie dajcie się zwieść, w Tajlandii turyści są jedynie okazją do zarobku. Przyjeżdżają tu ich miliony i nie wierzcie w to, że jesteście wyjątkowi – każdy jest o ile można na nim zarobić lub odnieść korzyści. Zarówno policja, jak i wymiar sprawiedliwości praktycznie zawsze przyznają rację Tajowi, a turysta będzie winny (niezależnie od faktycznej winy). Turysta wyjedzie, a miejscowy zostanie, więc nie co sobie robić wrogów na miejscu. Turysta zawsze jest na straconej pozycji.

Strzeż się nie tylko Tajlandczyków, ale również innych turystów. Kradzieże elektroniki i pożyczanie pieniędzy to popularny sposób na wzbogacenie się  wśród turystów-złodziei.  Czasami biali trudnią się też oszustwami, bo łatwiej im zdobyć nasze zaufanie. Ich współpraca z Tajami  zwykle opiera się na spłacaniu długu.

Za co możecie zostać zatrzymani przez policję w Tajlandii

Jazda skuterem w Tajlandii – brak kasku, brak międzynarodowego prawa jazdy na skuter, jazda po alkoholu, kolizja, uszkodzenie skutera

Obraza Króla – zniszczenie banknotu, uszkodzenia podobizn króla, nieobyczajne zachowanie

Narkotyki – nawet jeżeli ich nie posiadacie policjanci mogą wam je podrzucić, złapanie na kupnie lub zażywaniu (do kary śmierci włącznie)

Awantury i oszustwa – jeżeli staniecie się ofiarami oszustwa lub zostaniecie wciągnięci w awanturę, po przyjeździe policji możecie z ofiar stać się sprawcami

Pobyt dłuższy niż wiza do Tajlandii – spore kłopoty mogą Was spotkać za przedłużenie pobytu ponad termin w waszej wizie (opłata lub areszt)

Spożywanie alkoholu – zakaz obowiązuje m.in. w świątyniach i ich otoczeniu, urzędach, szkołach i uczelniach, w parkach i np. na stacjach benzynowych (opłata lub areszt)

Hazard – hazard jest nielegalny, ale Tajowie go kochają, więc obstawiają nie tylko tajski boks, ale też walki kogutów i psów. (areszt)

Zaśmiecanie – nie tylko plaż, ale nawet ulic. To pewien paradoks bo w Bangkoku najmniejszą rzecz dostajesz opakowaną wielokrotnie (np. street food) a koszy na śmieci na ulicach nie ma. (opłata lub areszt)

Palenie tytoniu – zakaz obowiązuje w miejscach publicznych, szczególnie na niektórych plażach. Zakazane są papierosy elektroniczne. (opłata lub areszt)

Na koniec pragniemy Was uspokoić, że są to marginalne przypadki, niemniej zdarzają się i trzeba o tym pamiętać. Przed wyjazdem wykupcie dobre ubezpieczenie do Tajlandii i zachowajcie podstawowe środki ostrożności, by nie stać się łatwym celem.

Zobaczcie również nasz artykuł o okrytym złą sławą więzieniu Bangkok Hilton, w którym stosowana jest kara śmierci, a samo więzienie należy do najcięższych na świecie.  Więzienie z najgorszych koszmarów znajduje się w Bangkoku, a za jego murami przebywają również turyści, którzy zostali skazani za najcięższe przestępstwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>