Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

Jakie szczepienia do Tajlandii

Jakie szczepienia Tajlandia?
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii – to jedno z pierwszych pytań wśród turystów.

Wśród najczęściej zadawanych pytań o pobyt w tym państwie należy to o szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii. Czy szczepienia przed wylotem są wymagane i które są obowiązkowe. 

W tym artykule dowiesz się :

  • Jakie szczepienia są wymagane w Tajlandii
  • Czy trzeba przechodzić kwarantannę po przylocie do Tajlandii
  • Jakie szczepienia warto mieć przed podróżą do Tajlandii
  • Choroby tropikalne w Tajlandii
  • Tajlandia bez szczepień, czy osoby niezaszczepione mogą wjechać do Tajlandii
  • Ile kosztują szczepienia przed wylotem

Tajlandia szczepionki na choroby tropikalne

Turyści ciągle pytają, czyli jak to jest z tymi szczepionkami. „Tajlandia szczepienia” to jedno z najpopularniejszych zapytań w internetowych wyszukiwarkach. Szczególne w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Jednak podróż do tropików zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo i mnóstwo wątpliwości, dotyczących ochrony zdrowia.

Duże obawy turystów budzi malaria i choroby tropikalne. Na tym strachu wiele firm dobrze zarabia. Ludzie się szczepią, płacąc duże pieniądze za szczepienia, które najczęściej są zbędne. Za to warto zainwestować w dobre ubezpieczenie podróży, które pokryje koszty ewentualnego leczenia. Służba zdrowia w Tajlandii jest na wysokim poziomie, ale kosztuje. Dzięki dobrej polisie turystycznej zaoszczędzimy nie tylko pieniądze w Tajlandii, ale sporo czasu i nerwów.

Tajlandia szczepienia obowiązkowe

Przed wyjazdem nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, jednak wśród zalecanych jest kilka przydatnych w każdej podróży. Szczepienia należy wykonywać 4-6 tygodni przed wyjazdem. Trzeba być oczywiście zdrowym, a w przypadku chorób przewlekłych szczepionki dopierane są indywidualnie.

Dodatkowo, osoby zaszczepione dwiema dawkami przeciwko Covid-19 nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Chociaż szczepienie to nie jest obowiązkowe, to bardzo ułatwia podróżowanie po Azji. Pozostałe osoby muszą przejść po przylocie 10-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu.

Tajlandia szczepienia zalecane

Jak informuje Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej wśród zalecanych szczepień są przedstawione w poniższej tabeli.

Nazwa chorobyZalecenia
błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR))Szczepienia w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi: droga kropelkowa  (błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka), ryzyka kontaktu z zakażoną ziemią (tężec)
wirusowe zapalenie wątroby typu ASzczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
wirusowe zapalenie wątroby typu BSzczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych
dur brzusznySzczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
wściekliznaSzczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty, lisy
japońskie zapalenie mózguSzczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby (przypadki zachorowań notowane w dolinie Chiang Mai, na przedmieściach Bangkoku); transmisja choroby całoroczna, ze szczytem od maja do października

Jak widać powyższe szczepienia to taki standard + kilka, które nie dotyczą 90% turystów odwiedzających Tajlandię. Szczepienia na WZW A i B, MMR, DT każdy powinien wykonać niezależnie, czy wyjeżdża za granicę, czy nie.

Malaria w Tajlandii

Zagrożenie malaryczne nie dotyczy większości turystów, którzy wybierają popularne miejscówki. W zurbanizowanych obszarach i nadmorskich kurortach ryzyko nie występuje. Inaczej jest przy granicy z Kambodżą, Laosem i Birmą oraz na odległej prowincji oraz w tropikach. Tam jest już mniej bezpiecznie. Jeżeli mamy w planach odwiedzenie krajów sąsiednich, sprawdźmy jakie szczepienia są w nich obowiązkowe. To, że nie ma zagrożenia malarycznego w Bangkoku, Pattai, Phuket czy Krabi nie oznacza, że nie należy zadbać o zdrowie.

Choroby tropikalne występujące w Tajlandii

Bezwzględnie na miejscu należy chronić się przed komarami, które przenoszą inna chorobę tropikalną tj. dengę. W hotelach praktycznie standardem są moskitiery, które chronią nas nie tylko przed komarami, ale też innym robactwem. Należy stosować repelenty (z zawartością 30-50% DEET – N,N-diethyl-meta-toluamide), a wieczorami nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami.

Uwaga! Środki przeciw komarom kupuj na miejscu, gdyż mają inny skład niż te sprzedawane w Polsce. W Tajlandii możesz tanio kupić środki zawierające składnik zwany DEET. Nie ma sensu kupować drogich środków w Polsce i niepotrzebnie obciążać bagaż, skoro na miejscu, bez problemu kupimy lepsze środki za 1/3 ceny.

Szczegółowe informacje o szczepieniach i ochronie zdrowia znajdziecie na stronie WIM. Aktualne obostrzenia znajdziecie na stronie ambasady.

Wszystkie przestawione dane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u lekarza medycyny tropikalnej.

Praktyczne porady przed wylotem do Tajlandii

Pierwsza podróż do krainy uśmiechu to duże wyzwanie, chociaż Tajlandia jest jednym z najlepszych krajów na pierwszą podróż do Azji. Dodatkowo, dzięki rozbudowanej siatce połączeń możecie łatwo odwiedzić sąsiednie kraje. Z drugiej strony, Tajlandia jest przyjazna i otwarta na zachodnich turystów. Pierwsza podróż to zawsze wiele pytań, więc przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym znajdziecie kompendium wiedzy. Nasze porady przed podróżą do Tajlandii powstały na podstawie własnych doświadczeń. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z całą stroną. To wszystko udostępniamy Wam zupełnie za darmo, więc doceńcie naszą pracę. Kliknięcie w reklamę nic Was nie kosztuje, a dla nas znaczy bardzo wiele. Dzięki temu możemy opłacić utrzymanie naszej strony.