Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Zarabianie pieniędzy w Tajlandii

Jaki plecak wybrać do Tajlandii – poradnik

Tajlandia słynie z backpackerów z całego świata, którzy ściągają do tego kraju. Zastanawiasz się jaki plecak zabrać do Tajlandii, jak duży i na zwrócić uwagę przy zakupie. Plecak, który sprawdzi się w Tajlandii, nie powinien być zbyt duży, ale przy jego zakupie watro kierować się kilkoma szczegółami, które znacząco poprawią komfort podróży.

Plecak czy walizka do Tajlandii

Wiele osób, które pierwszy raz wybierają się do Azji, po zakupie tanich biletów lotniczych do Tajlandii, zaczynają sobie zadawać odwieczne pytanie: plecak czy walizka. Odpowiedź jest banalnie prosta i tylko na pozór wydaje się trudnym wyborem. Kto powinien spakować się w walizkę do Tajlandii? W zasadzie odpowiedź ogranicza się do osób korzystających z ofert biur podróży i wypoczynku zorganizowanego oraz klienci biznesowi. Jeżeli wasze podróżowanie ograniczy się do transferu z lotniska do hotelu i z powrotem, spakujcie się do walizki. W każdym innym przypadku lepiej sprawdzi się plecak. Tajlandia to na tyle ciekawy kraj, że nie warto pozostawać w jednym miejscu. Lepiej przemieszczać po całym kraju. Podróżowanie po Tajlandii jest bardzo łatwe dzięki rozwiniętej infrastrukturze i taniej komunikacji. Wykorzystajmy to!

 

Zalety plecaka:
1. mamy wolne obie ręce – to bardzo ułatwia przemieszczanie się, sprawdzanie nawigacji, picie napojów itd.
2. jest łatwiejszy w układaniu – w przeciwieństwie do plastikowej walizki nie ma konkretnego kształtu, łatwiej go chwycić, czy upchać w bagażniku
3. jest bardziej wytrzymały i może służyć za poduszkę – dobrym plecakiem można rzucać, można go zgniatać i nic nie powinno się z nim stać
4. kieszenie zewnętrzne – pozwalają na dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy w każdej chwili, bez otwierania całości i grzebania na ulicy w całym bagażu
5. można do niego doczepić dodatkowe rzeczy – do pasków, sznurków i ściągaczy można przyczepić wiele rzeczy np. napoje, statyw, ręczniki, a nawet suszyć pranie 😉
6. z plecakiem można samodzielnie podróżować na skuterze 🙂

Wady walizki:
1. dużą walizkę ciężko upchnąć w bagażniku
2. kółka i tak nie sprawdzą się w mieście ze względu na wysokie krawężniki i nierówną nawierzchnię, na wyspach tym bardziej
3. plastikowa walizka lubi pękać, gdy „zaopiekuje się nią” personel lotniska, obsługujący luk bagażowy
4. mniejsza mobilność, szczególnie w tłumie ludzi.
5. zdecydowanie bardziej kusi złodzieja.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka do Tajlandii.
Pas biodrowy w plecaku i regulowane szelki pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar bagażu i zaoszczędzą nam wysiłku.

Jak duży plecak do Azji

Według mnie plecak do Tajlandii powinien mieć od 30 do max 45 litrów. Większy będzie nas ograniczał, męczył i narażał na koszty. Pamiętaj, że każdy zbędny kilogram bagażu w plecaku da się nam dziesięciokrotnie we znaki. Zobacz co zabrać do Tajlandii, czyli jak się spakować do plecaka. Plecak o pojemności 45l będzie idealny. Ja podróżowałem początkowo z plecakiem 35-litrowym, teraz mam 40. Dodatkowe miejsce wykorzystuję na wodę, jedzenie itd. a w drodze powrotnej na pamiątki i prezenty z wyjazdów.

Ile bagażu zabrać do Tajlandii

Jak w każdą podróż warto zabrać 2 plecaki, główny i podręczny. Duży możemy zostawić w hostelu lub hotelu, a do małego możemy wrzucić rzeczy przydatne w trakcie zwiedzania. Fajnie jeżeli w dużym plecaku mamy wystarczająco dużo wolnego miejsca, by zmieścić mały plecak. W Decathlonie są takie małe i lekkie plecaki za grosze. Zwykle w cenie biletu mamy bagaż podręczny około 5-7 kg oraz od 23-30 kg bagaż rejestrowany (waga zależna od konkretnej linii lotniczej).

Tajlandia, jaki plecak wybrać

Kluczowym dla plecaka jest system nośny, bo to od jego jakości zależy nasz komfort podróży.  Tajlandia to kraj gorący i wilgotny dlatego dobry system wentylacji pleców będzie kolejną zaletą. Solidne zamki, które nie rozerwą się w trakcie pakowania, będą dodatkowym atutem plecaka. Istotna jest też waga samego plecaka, o czym wiele osób zapomina

Jaki zabrać plecak na 2 tygodnie Tajlandia

Na wyjazd do Tajlandii na 2 tygodnie wystarczy 35-litrowy plecak, w którym i tak największy bagaż będzie zapewne stanowiła elektronika i inne dodatki. Nie przesadzajcie z ilością bagażu, bo wszystko można kupić na miejscu.

Najlepszy plecak do Tajlandii

Jak zabezpieczyć plecak w podróży

Plecaki zabezpieczone przed kradzieżą

Na rynku od kilku lat są plecaki zabezpieczone przed kradzieżą, przecięciem czy rozdarciem. Plecaki i walizki tego typu zostały pomyślane tak, by zabezpieczyć zawartość. W materiał wtopiono specjalną metalową siatkę, W szelkach wmontowano stalowe linki, a zamki błyskawiczne zabezpieczono w taki sposób, aby nie można ich było otworzyć bez użycia klucza. Dzięki takim zabezpieczeniom torby i plecaki odporne są na przecięcia czy najpopularniejsze próby otwarcia (m.in. za pomocą długopisu). Takie rozwiązania tylko z pozoru są drogie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jednorazowe foliowanie niezabezpieczonego bagażu na lotnisku to około 50zł to okazuje się że różnica w cenie może się już zwrócić po kilku lotach.

Tani plecak do Tajlandii

Ile trzeba wydać na plecak do Tajlandii? Wszystko zależy od naszego budżetu, ale pewnym jest, że oszczędzanie na plecaku może się szybko i bezwzględnie zemścić. W przypadku, gdy zamierzamy sporo podróżować , trzeba liczyć się z wydatkiem około 700-1000 zł. W tej cenie kupimy już markowy, wygodny i bezpieczny plecak, którego zakup zwróci nam się już w trakcie pierwszych marszów z bagażem. Jeżeli planujecie bardziej osiadły tryb wystarczy plecak z marketu za 300-500zł. Przyzwoite plecaki można kupić na wyprzedażach już za 250zł.

Porównanie plecaków na wycieczkę do Azji.
Tanie plecaki turystyczne w wyprawie do Azji mogą szybko się zemścić na właścicielu.

Plecak na co zwrócić uwagę

W takim razie co jest najważniejsze przy kupnie plecaka do Azji? Po pierwsze dobry system nośny, z pasem biodrowym i wentylacją pleców – to podstawowe cechy, które bezpośrednio wpływają na komfort użytkowania w podróży. Po drugie, ważne są solidne zamki, które nie rozwalą się przy próbie dopakowania większej ilości bagażu. Pamiętaj, by przy zamkach były oczka pozwalających zamknąć kłódką dostęp do poszczególnych komór i kieszeni. Wytrzymała tkanina i dodatkowe paski i troki będą dodatkowym atutem.

Uważam, że wszelkie systemy do picia, czy słuchania muzyki to tylko dodatki. W moim plecaku jest kieszeń w której mieści się półtoralitrowa butelka wody. Nie mam cierpliwości do przelewania płynów do manierek czy worków na wodę. W mojej opinii to zbędny kłopot w myciu przelewaniu itd. W sklepach 7 eleven, które można spotkać na każdym kroku, za grosze kupicie zimną wodę, która najlepiej gasi pragnienie.

Pojemne zewnętrzne kieszenie, dodatkowe gumki, paski i zaczepy pozwalają przyczepić do plecaka wiele rzeczy.

Gdzie kupić plecak turystyczny

Plecaki najlepiej kupować w internecie (tańsze rozwiązanie) lub w specjalistycznych sklepach (wyższa cena). Można też wybrać się do sklepu, przymierzyć „pomacać” i dokładnie obejrzeć, a kupić w internecie. W sklepach stacjonarnych ze sprzętem turystycznym często można trafić na promocje, ale nawet gdy plecak jest przeceniony, to warto sprawdzić jego cenę w sieci.
Najpopularniejsze sklepy internetowe z plecakami turystycznymi to:

Strony chińskie:
Ali Express
Popular Electronic Tools From £1.56

Co spakować do Tajlandii

Temu jak się spakować i co spakować poświęciliśmy osobny artykuł. Tutaj tylko warto jeszcze raz podkreślić, że im mniejszy bagaż zabierzemy, tym łatwiej będzie się nam podróżowało. Tajlandia to kraj w którym wszystko można kupić na miejscu i to często taniej niż w Polsce. Pewne ograniczenia narzucają też przepisy linii lotniczych. Osoby, które wybierają się do Azji tylko z bagażem podręcznym muszą z wielu rzeczy zrezygnować np. scyzoryk. Pamiętaj żeby przed wylotem sprawdzić dokładnie listę przedmiotów zakazanych.

Co zabrać na wycieczkę

Wszystko zależy od tego gdzie jedziemy i jaki mamy plan podróży do Tajlandii. Jeżeli zamierzamy dużo się przemieszczać należy uwzględnić to przy pakowaniu. W przypadku, gdy planujemy uprawianie sportów, należy odpowiednio zmodyfikować naszą lista rzeczy do spakowania do Tajlandii i pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym.
W dzisiejszych czasach dużą część bagażu stanowi elektronika. Telefony, aparaty, komputery czy tablety potrzebują zasilania. Pamiętaj o ładowarkach, power banku, przejściówkach czy zapasowych akumulatorach. Wszystko to musi znaleźć się miejsce w naszym plecaku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>