Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Wymiana waluty w Tajlandii

Jaką walutę zabrać do Tajlandii

Czy lepiej zabrać dolary czy euro do Tajlandii? To pytanie zadaje sobie każdy turysta. Co się bardziej opłaca i gdzie wypłacać pieniądze.

Wymiana waluty w Tajlandii
Wypłaty z bankomatów w Tajlandii są obciążone wysoką prowizja 23zł.

Tajlandia – waluta

Tajskie monety
Tajski Baht to 100 satangów, złote monety o nominałach 25 i 50 satangów nie są już powszechnie używane, czasami w markecie zdarzy się otrzymać resztę, ale należy to potraktować jako pamiątkę, niż pieniądz. W powszechnym użyciu są natomiast monety o nominałach 1, 5 i 10 baht. Monety są przydatne przy podróżowaniu publicznym transportem, szczególnie BTS i mertem, gdyż część biletomatów przyjmuje jedynie monety.

Wymiana waluty w Tajlandii
Tajskie banknoty mogą się różnić szatą graficzną, na części tych samych nominałów jest młody król, część zdobi podobizna starego króla.

Banknoty w Tajlandii
Nominały tajskich banknotów to 10 (wyszedł z użycia, zastąpiony monetą), 20, 50, 100, 500 i 1000 THB. Umieszczony na banknotach wizerunek króla sprawia, że Tajowie mają do nich duży szacunek. Nadepnięcie na banknot lub jego zniszczenie może nas narazić na poważne konsekwencje. Przy płaceniu banknotami należy je podawać bezpośrednio do dłoni sprzedawcy, najlepiej prawą ręką – tyle teoria. W praktyce rządzi pieniądz, więc i pogniecione banknoty Tajowie przyjmują. Stosowanie powyższych zasad jest w dobrym tonie i może ułatwić nam uzyskanie lepszej ceny w trakcie targowania się.

Jak płacić w Tajlandii

W Tajlandii najlepiej płacić banknotami o odpowiednim nominale. Zawsze dobrze mieć w kieszeni kilka banknotów 20 Baht, na bilety i drobne przekąski. Na niektórych stacjach Sky Train w Bangkoku i metra trzeba mieć przy sobie monety. W przeciwnym razie utkniemy w długiej kolejce do okienka by rozmienić pieniądze, a później w kolejce po bilet. W hotelach lepiej płacić kartą, gdyż oprócz wygody jesteśmy też lepiej chronieni przy próbie oszustwa.

Kurs Baht do złotówki

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że 10 THB = 1PLN, jednak ten łatwy przelicznik już dawno przestał być aktualny. Kluczowy wpływ na to ma kurs dolara USD. Teraz trzeba kwotę podaną w tajskiej walucie THB podzielić przez 10 i dodać 10-20%, by otrzymać przybliżoną kwotę w złotówkach. Różnica jest spora, gdyż za każde 10 000 THB zamiast 1000zł zapłacimy 1200zl, a 200zl to jak na tamtejsze warunki dużo.

Tajskie baht gdzie wymienić pieniądze
Wymiana waluty w Tajlandii nie stanowi problemu. Kantorów jest dużo, a i bankomatów nie brakuje.

Jak najkorzystniej wymienić złotówki

Od kilku lat zwiększa się popularność kantorów internetowych. Przyciągają ludzi bardzo korzystnymi kursami walut, co więcej pieniądze możemy wymienić w dowolnym miejscu na ziemi, korzystając z komputera, telefonu lub tabletu. Praktycznie żaden kantor stacjonarny nie oferuje tak korzystnych kursów jak kantory internetowe. Jak to działa? Sprawa jest dziecinnie prosta a cała operacja zajmuje około 15 minut:
1. Wpłacasz przelewem środki na wymianę
2. Wymieniasz walutę w kilka kliknięć
3. Otrzymujesz wymienione środki na konto w banku
Dzięki kantorom internetowym możesz zaoszczędzić nawet 8% (w odróżnieniu od kursów w kantorach tradycyjnych) na wymianie złotówek na euro lub dolary. Dużo, niedużo? Biorąc pod uwagę, że bilety lotnicze możemy kupić przez zagraniczny serwis za euro, bez niekorzystnego przewalutowania, i weźmiemy jakieś 500 euro kieszonkowego to przy dwóch osobach mamy już 2000 euro. Należy pamiętać, że zaoszczędzimy też na płaceniu w euro za noclegi. Jeszcze korzystniej wychodzi Revolut, ale o tym poniżej.

Tajlandia – wypłaty z bankomatów

Za wypłatę z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 220 THB, czyli 25 ZŁ, niezależnie od wypłacanej kwoty. To sprawia, że zmuszeni jesteśmy do wypłacania dużych kwot, bo np.:
– wypłacając 1000BHT zapłacimy ponad 130zł, czyli po 0,13 zł za 1 THB
– wypłacając 10 000BHT zapłacimy ponad 1130zł, czyli po 1,113 zł za 1 THB

Revolut w Tajlandii – więcej informacji

Obecnie bardzo popularna jest karta Revolut, która pozwala na płacenie za granicą w 150 walutach wymienianych po kursie międzybankowym. To zdecydowanie najkorzystniejsza opcja płacenia w Tajlandii, bez olbrzymich prowizji, jakie naliczają banki. Taniej się nie da. Stąd taka popularność tej darmowej karty. Jeżeli chcesz wypróbować Revolut w Tajlandii kliknij tutaj


Wymiana waluty w Tajlandii

Nie ma praktycznie znaczenia jaką walutę zabierzemy do Tajlandii USD, EUR, GBP, czy waluty skandynawskie.
Raczej nie uda nam się wiele zaoszczędzić. W przypadku wymiany waluty w kantorze, lepsze kursy otrzymamy w sieciach Super Rich (pomarańczowej i zielonej) . Jednak, aby czas stracony na poszukiwanie kantoru z dobrym kursem się opłacił trzeba wymieniać większe kwoty.

W przypadku dolarów trzeba pamiętać, by banknoty były drukowane po 2002 roku

Im większe nominały banknotów USD, tym lepszy kurs możesz uzyskać.

Wymiany waluty po korzystnym kursie można dokonać na lotnisku Bangkok Suvarnabhumi – kantor Super Rich zlokalizowany jest na samym dole, przy wejściu do stacji Airport Link.

Tajlandia waluta przelicznik

Zabierając walutę z polski stracimy na przewalutowaniach najmniej, jednak noszenie przy sobie większych sum jest ryzykowne. Wypłaty z bankomatów są bezpieczniejsze, ale obarczone wysokimi prowizjami. Rozwiązanie należy dostosować do własnych potrzeb, ale

 

Kantory w Tajlandii

Gdzie wymienić euro w Tajlandii (lub dolary USD)? Oczywiście w Bangkoku najlepiej dokonywać wymiany gotówki w kantorach sieciowych, gdzie kurs możemy porównać w internecie bez ruszania się z miejsca. Wystarczy wybrać sieć kantorów, które mają najlepszy kurs, a następnie znaleźć na mapie najbliższy punkt wymiany walut danej firmy.

0 thoughts on “Jaką walutę zabrać do Tajlandii

 • Wystarczy zabrać kartę walutową i po sprawie. Każdy atm jest w Tajlandii ich mnóstwo, wypłaca gotówkę, po nie najgorszym kursie.

 • Zwróciliście uwagę jak konduktorzy w autobusach radzą sobie ze zbieraniem banknotów i wydawaniem? To niesamowite jak ogarniają w jednej dłoni wszystkie tajskie baht i jeszcze puszke z biletami. Mistrzostwo. Ja do Tajlandii zabieram zawsze dolary i trochę euro, żeby nie zostać na lodzie.

  • To zależy jaki kurs znajdziesz w Polsce – różnie z tym bywa. Musisz też pamiętać, że kradzieże to codzienność w rejonach turystycznych. Zdecydowanie bezpieczniej jest zabrać karty bankomatowe. Jeżeli zabierze się kartę walutową to prowizje za przewalutowania nie są drogie, ale każda wypłata z bankomatu to 20zł prowizji za wypłacenie, niezależnie od karty jakiej używamy.

 • „Tajlandia – wypłaty z bankomatów
  Za wypłatę z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 200 THB, czyli 22 ZŁ, niezależnie od wypłacanej kwoty. To sprawia, że zmuszeni jesteśmy do wypłacania dużych kwot, bo np.:
  – wypłacając !!!!!1000BHT!!!!! zapłacimy ponad 130zł, czyli !!!!po 0,13 zł!!!!!!! za 1 THB
  – wypłacając !!!!!!10 000BHT!!!!!!! zapłacimy ponad 1130zł, czyli !!!!!po 1,113 zł!!!!!!!! za 1 THB”

  To w końcu jakie sumy opłaca się wypłacać? skoro przy mniejszej 1000 BHT płacę 0,13 za 1 BHT,
  a przy wypłacie 10 000 BHT płacę za 1 BHT ponad złotówkę???
  Nie rozumiem jak ma się opłacać w takiej sytuacji wypłacanie większych kwot?? chyba bankom 😉
  Chyba, że to po prostu błąd w tekście, ale sprawia, że miesza.

 • Chlopaczek_Tajaczek says:

  Odnośnie powyższego, bogatego w fakty artykułu, mam aby jedno pytanie. Nie sugeruje tu żadnej odpowiedzi tylko pytam o Wasze doświadczenie (o ile ktoś takowe już ma)
  Przywołano tu przykład z którym niedawno mogłem się zetrzeć, ale „spasowałem” – PKO BP – Konto bez granic – bo o tym mówię
  Ktoś może faktycznie sprawdził czy te 0zł obowiązuje w Tajlandii ? Niedawno „przeszedłem” do tego banku i interesowałem się tym kontem..i powiem szczerze, że nie mam pewności że te 0zł czyt. „bez granic” faktycznie obejmuje każdy kraj w tym Tajlandię..i tylko Tajlandią tutaj się zajmijmy. Nie wiem ile w tym prawdy, ale wyczytałem gdzieś że banki Tajskie to banki prywatne a to powoduje że to „bez granic” czy jak kto woli 0zł niestety na 99% nie obowiązuje. Ktoś coś wie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>