Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Targowanie się na bazarza 10 porady

Jak się targować w Tajlandii – poradnik

Tajlandia to zakupowy raj, jednak podawane ceny są zwykle kilkakrotnie zawyżone, dlatego trzeba się targować, by nie przepuścić fortuny. Jak się targować w podróży. Sprawdź jak tanio kupować w Tajlandii.

Targowanie się na bazarza 10 porady
Zakupowe szaleństwo rozpoczyna się około 18 i trwa do późnych godzin nocnych.

Tajlandia to kraj bazarów i ulicznego handlu.

W każdym większym mieście znajduje się ulica/deptak zwana walking street, która wieczorami zmienia się w tętniące życiem i kolorami targowisko. Brak cen na produktach oznacza jedno – tu trzeba się targować. Jak się targować.
Zakupy w Bangkoku mogą być świetną rozrywką, dlatego warto wybrać się na zakupy w trakcie pobytu w Tajlandii. Największym bazarem w Bangkoku jest Chatu Chak Weekend Market.

10 sposobów na targowanie

1. Po usłyszeniu ceny podaj swoją o 50-30% niższą
Zwróć uwagę na to czy sprzedawca podaje cenę automatycznie, czy chwilę się waha. Jeżeli zrobił pauzę prawdopodobnie oceniał ile możesz zapłacić. Twoja pierwsza propozycja powinna być o około połowę niższa od ceny zaproponowanej przez sprzedającego. Podając, zbyt niską cenę możesz obrazić sprzedawcę i z targowania nic nie wyjdzie.

Markety w Bangkoku to popularne targowiska.
Targowanie powinno przebiegać w luźnej i wesołej formie w końcu to Tajlandia – kraina uśmiechu.

2. Traktuj targowanie jak zabawę, sprawdzaj ceny w różnych miejscach
Traktuj to jak zabawę, ale targuj się „dla sporu”, jeżeli nie zamierzasz kupić danej rzeczy. Uśmiechaj się, niech negocjacje odbywają się w miłej, wręcz przyjacielskiej atmosferze. Jeżeli sprzedawca przystał na Twoją cenę powinno się towar kupić.

3. Nie okazuj nadmiernego zainteresowania produktem
Nie napalaj się na dany produkt i pamiętaj, że z pewnością znajdziesz daną rzecz w wielu innych miejscach, często dużo taniej. Nie zgadzaj się na pierwszą propozycję podaną przez sprzedawcę.

4. Odejdź od straganu i czekaj na zaczepkę
Po krótkich negocjacjach możesz odejść od straganu, jeżeli sprzedawca będzie chciał Cię zatrzymać, zyskujesz przewagę i łatwiej zbijesz cenę. Wygrywa ten, kto dłużej będzie ukrywał, że mu zależy na transakcji. Jeżeli po odejściu nikt Cię nie zatrzyma, nie wracaj ponownie w to samo miejsce.

Handel w Tajlandii
W małych stoiskach jest ciasno, ale towaru nie brakuje.

5. Kupuj więcej, łatwiej wytargujesz cenę
Jeżeli nie możesz zbić ceny, spróbuj uzyskać rabat kupując więcej rzeczy u danego sprzedawcy. To bardzo popularna praktyka, którą można stosować nawet w sklepach ze z góry ustalonymi cenami. Tajlandia to kraj przyjaznych ludzi, którzy zawsze chcą się dogadać.

6. Jeżeli jesteś już blisko twojej ceny wyciągnij gotówkę
Pod koniec negocjacji możesz wyciągnąć gotówkę. Widok pieniędzy zwykle powoduje, że sprzedawca mięknie. Ważne żeby nie robić tego zbyt wcześnie.

7. Pokazuj, że masz tylko tyle pieniędzy, ile chcesz zapłacić
Podziel tajskie pieniądze na mniejsze kwoty i pochowaj w różnych kieszeniach. Obejrzyj dokładnie towar, starając się wyszukać jakąkolwiek wadę, która może być pretekstem do obniżenia ceny.

8. Tam ten sam towar był 30% tańszy
Jednym z argumentów może być stwierdzenie, że ulicę dalej, lub kilka straganów dalej ten sam towar kosztował 1/3 mniej.

9. Gdy towar już jest zapakowany – nie mam tyle pieniędzy
To sztuczka, którą należy stosować z wyczuciem i tylko w przypadku droższych towarów.

10. Ostatecznie możesz poprosić o jakiś gratis do zakupu.
Jeżeli wszystkie inne sposoby zawiodły zawsze możesz poprosić o jakiś gratis, jednak raczej wtedy gdy płacisz więcej niż 500THB.

Najtańsze zakupy w Tajlandii

Jeżeli mamy taką możliwość wybierzmy się na zakupy z kimś miejscowym. Będziecie zaskoczeni, jak tanio oni kupują. Cenniki z cyframi arabskimi ich często nie dotyczą, a płacą nawet połowę mniej. Na koniec jeszcze jedna rzecz: naucz się tajskich cyfr. Notorycznie ceny podawane po tajsku są kilkukrotnie niższe. Co ciekawe Tajowie zwykle stosują cyfry arabskie, ale by naciągnąć klientów zagranicznych, a nie odstraszyć Tajów, stosują tę sztuczkę.