Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

Ceny w Tajlandii 2020

Dla Polaków to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów pod względem ekonomicznym.  Jest tanio – powiedzmy to wprost. Ceny w Tajlandii są akceptowalne dla większości z nas, porównywalne, a często dużo niższe niż w Polsce.

Ceny w Bangkoku
Pamiętaj, że ceny na ulicach Bangkoku są negocjowane. Jeżeli jesteś w tym dobry możesz sporo zaoszczędzić.

Targowanie się w Tajlandii

Ceny w Tajlandii w większości są umowne, dlatego warto się targować, a wręcz należy. Sprzedawcy w Tajlandii najczęściej „wyceniają” turystę i od tej oceny zależy podana cena towaru. Często się zdarza, że sprzedawca podaje swoją „ostateczną”, urządzając przy tym mistrzowskie przedstawienie, a gdy odchodzimy nagle nas zatrzymuje i pyta: „jaka jest Twoja propozycja ceny”. Zobacz też jak się targować w Azji.
Targowanie nie dotyczy sklepów sieciowych (np. 7eleven) lub najdroższych centrów handlowych (w tych tańszych i mniej prestiżowych można się targować i to z dobry skutkiem). Szczególnie warto się targować przy usługach związanych z turystyką, gdyż ceny za usługi turystyczne są zwykle zawyżone o kilkadziesiąt procent.

Z jakiego kraju przyjechałeś?

To zwykle pierwsze pytanie jakie zadają Tajowie. Po odpowiedzi, pochwalą się znajomością stolicy lub znanego obywatela podanego kraju. To pytanie ma 2 główne zadania:
1. wspomnianą „wycenę” turysty i określenie jego zamożności
2. nawiązanie przyjacielskiej relacji

Nie bójmy się stosować tej samej broni 😉 Nauczmy się kilku zwrotów w języku tajskim np. witaj, ile to kosztuje, dziękuję, do widzenia. Takie drobna rzecz może zmienić podejście sprzedawcy do nas i ułatwić negocjowanie ceny.

Szacunek do króla, a ceny

W związku z tym, że na banknotach znajduje się wizerunek króla, Tajowie darzą je szczególnym szacunkiem. Nigdy nie kładzie się ich na ladę, tylko zawsze podawane są z ręki do ręki. Pamiętaj, żeby pieniądze podawać prawą ręką, gdyż lewa uważana jest za nieczystą. Pogniecione banknoty są źle widziane, należy odnosić się do nich z szacunkiem. Niby są to drobnostki, jednak ich znajomość również ułatwi nam negocjowanie ceny i poprawi nasz wizerunek w oczach tajskiego sprzedawcy.

Ceny w Tajlandii

W Tajlandii jest bardzo ciepło, dlatego w trakcie pobytu będziecie dużo pili(również wody), dlatego zaczynamy od napojów – ceny napojów w Tajlandii
Inną ważną sprawą są koszty przemieszczania, czyli np. ceny transferu z lotniska w Bangkoku.

Warto wiedzieć

W Tajlandii dostęp do gotówki nie stanowi większego problemu. Co chwilę można napotkać bankomat, z którego za pomocą karty możemy wypłacić środki w lokalnej walucie. Jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

W Tajlandii pobierana jest opłata za każdą wypłatę z bankomatu w wysokości 220 BHT, dlatego należy unikać wypłacania małych kwot.

Płacąc kartą lepiej korzystać z karty walutowej, mniej stracimy na przewalutowaniu.

Zabierając z kraju gotówkę nie ma większego znaczenia, czy będą to euro czy dolary. Przy wymianie nie ma znaczenia, czy wymieniamy euro, czy dolary.

Unikaj przetrzymywania tajskich monet BHT z Euro, są podobne i łatwo się pomylić na swoją niekorzyść.

Wymiana waluty w Tajlandii w kantorach wymaga okazania paszportu.