Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

BTS Skytrain w Bangkoku

BTS Skytrain to naziemna kolej aglomeracyjna Bangkoku – stolicy Tajlandii, poruszająca się po betonowych wiaduktach. To jeden z najwygodniejszych środków transportu po tym zakorkowanym mieście.


W ostatnich latach sieć została rozbudowana i zmodernizowana, więc jej rola się zwiększa nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Po pierwsze Bangkok jest tak zatłoczonym miastem, że dzisiaj nikt sobie nie wyobraża życia bez naziemnej kolejki. Po drugie, podróżując BTS unikniecie korków i szybko dotrzecie do najciekawszych punktów miasta. Kolejka potrafi poruszać się z prędkością do 80km/h, a średnia prędkość to około 40km/h. Pociągi kursują, co kilka minut, a każdy może zabrać 850 osób. Kolejka to dobrze funkcjonujący system, który postaramy się opisać, krok po kroku.

Komunikacja w Bangkoku kolejka BTS
Poziomy miejskiej komunikacji w Bangkoku: tory BTS, niżej kładki piesze, niżej ulice i chodniki, a pod ziemią metro.

Stacje kolejki BTS Bangkok skytrain

Kolejka jeździ nad ulicami po betonowych wiaduktach, dlatego na stacje musimy wejść po schodach. Dodatkowo często centra handlowe mają wejścia bezpośrednio z poziomu kolejki, co jest bardzo wygodne dla ich klientów. Kolejna ciekawostka dotyczy pomostów, ponieważ między poszczególnymi wejściami często biegną specjalne kładki, którymi dojdziemy do stacji, czy też różnych stron ulicy.

Bts Skytrain film.
Wszystkie informacje i komunikaty w BTS są dostępne, również w języku angielskim.

Gdzie kupić bilety na skytrain BTS?

Przed wejściem na każdą stacje znajdują się automaty sprzedające bilety oraz kasy gdzie możemy rozmienić pieniądze do biletomatów, które nie akceptują banknotów. Ich obsługa jest banalnie prosta i nie powinna sprawić kłopotów nawet zagranicznemu turyście. Wybieramy stację docelową i zaznaczamy na monitorze (wciskamy guzik przy nazwie stacji w starszych biletomatach), następnie wrzucamy kwotę, która się wyświetli. Automat wyda nam plastikową kartę, którą zostawimy w bramce wyjściowej.

Rodzaje biletów do kolejki skytrain w Bangkoku

Możemy skorzystać z biletu na jednorazowy przejazd. Cena z taki bilet wynosi od 16 do 44 THB (zobacz tez pieniądze w Tajlandii). Druga opcja to bilet całodniowy, który kosztuje 140 THB (Ceny w Tajlandii 2022). Istnieją jeszcze: karta dla seniorów i karta dla studentów max.23 lata.

Rewizja pasażerów w metrze.
Zaraz po przekroczeniu bramek nasz bagaż przechodzi kontrolę bezpieczeństwa.

Jak korzystać z kolejki BTS Skytrain Bangkok

Kartę wkładamy do czytnika bramki wejściowej i wchodzimy na dworzec. Jeszcze przed przekroczeniem bramek warto przygotować bagaż do kontroli bezpieczeństwa. Strażnik zajrzy do torby, oraz przeskanuje nas wykrywaczem metali. Takie ograniczenia są dziwne dla dla Polaków, jednak to nic szczególnego w Azji. Warto zaznaczyć, że kontrole są bardzo pobieżne i strażnicy nie przykładają się do swego zadania.

Komunikacja miejska w Bangkoku – mapa

Plan komunikacji miejskiej Bangkok, czyli jak dojechać metrem lub kolejką BTS.

Po wejściu na peron sprawdź, czy jesteś po odpowiedniej stronie toru, w kierunku celu. Od torów oddzielają nas automatyczne drzwi i szklane ekrany, uniemożliwiające dostanie się na torowisko. W oczekiwaniu na pociąg ustaw się zgodnie ze wskazaniem strzałek, po bokach od wejścia. Dzięki temu wymiana pasażerów nastąpi szybko i sprawnie. Po wejściu do pociągu ustąp miejsca mnichom, osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom w ciąży i dzieciom (w tej właśnie kolejności). Komunikaty o kolejnych stacjach są podawane przez głośniki oraz wyświetlane na monitorach, co najważniejsze, wszystkie komunikaty są również w wersji angielskiej, więc łatwo się zorientować, kiedy wysiąść.

Zagrożenie terrorystyczne w Tajlandii.
Do bramki wyjściowej ze stacji włóż plastikową kartę.

Nasze rady i ciekawostki o BTS skytrain

 • W pociągach działa klimatyzacja, jak we wszystkich miejscach w Azji ustawiona na najniższą temperaturę.
 • W Bangkoku Skytrain kursuje na dwóch liniach:
  Khu Khot Station – Onnut Road
  National Stadium – Bang Wa
 • Pociągi kursują co około 5 minut od 6:00 do 24:00. W nocy stacje są zamknięte, w tym czasie są myte i sprzątane.
 • Maksymalny czas pobytu od wejścia do płatnej strefy do wyjścia nie może przekraczać 120 minut.
 • Jeżeli do kolejki BTS dodamy MRT metro w Bangkoku, kolejkę ARL Airport Link, linie autobusowe i oczywiście tramwaj wodny, to uzyskamy świetnie działający krwioobieg tajskiej stolicy.
 • Więcej informacji w języku angielskim na oficjalnej stronie tutaj>>
 • Dodatkowo pamiętajcie, że jeżeli podróżujecie w większej grupie, taniej mogą Was wyjść taksówki lub tuk tuki.
 • Z drugiej strony widok stolicy z okien podniebnej kolejki to jedna z atrakcji. Dlatego warto rozważyć przejażdżkę również ze względów turystycznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>