Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

BTS Skytrain w Bangkoku

Skytrain to naziemna kolej aglomeracyjna Bangkoku, stolicy Tajlandii, poruszająca się po betonowych wiaduktach. To jeden z najwygodniejszych środków transportu.
Podróżując BTS unikniecie korków i szybko dotrzecie do najciekawszych punktów miasta. Kolejka potrafi poruszać się z prędkością do 80km/h, a średnia prędkość to około 40km/h. Pociągi kursują, co kilka minut, a każdy może zabrać 850 osób. Kolejka to dobrze funkcjonujący system, który postaramy się opisać, krok po kroku.

Komunikacja w Bangkoku kolejka BTS
Poziomy miejskiej komunikacji w Bangkoku: tory BTS, niżej kładki piesze, niżej ulice i chodniki, a pod ziemią metro.

Kolejka jeździ nad ulicami, dlatego na stacje musimy wejść po schodach. Często centra handlowe mają wejścia bezpośrednio z poziomu kolejki, co jest bardzo wygodne. Dodatkowo między poszczególnymi wejściami często biegną specjalne kładki, którymi dojdziemy do stacji, czy też różnych stron ulicy.

Bts Skytrain film.
Wszystkie informacje i komunikaty w BTS są dostępne, również w języku angielskim.

Przed wejściem na każdą stacje znajdują się automaty sprzedające bilety oraz kasy gdzie możemy rozmienić pieniądze do biletomatów, które nie akceptują banknotów. Wybieramy stację docelową i zaznaczamy na monitorze (wciskamy guzik przy nazwie stacji w starszych biletomatach), następnie wrzucamy kwotę która się wyświetli. Automat wyda nam plastikową kartę, którą zostawimy w bramce wyjściowej.

Rewizja pasażerów w metrze.
Zaraz po przekroczeniu bramek nasz bagaż przechodzi kontrolę bezpieczeństwa.

Kartę wkładamy do czytnika bramki wejściowej i wchodzimy na dworzec. Jeszcze przed przekroczeniem bramek warto przygotować bagaż do kontroli bezpieczeństwa. Strażnik zajrzy do torby, oraz przeskanuje nas wykrywaczem metali. Takie ograniczenia są dziwne dla dla Polaków, jednak to zapewne kwestia 2 lat, gdy podobne przepisy antyterrorystyczne pojawią się w Europie.

bts-bangkok-komunikacja
Pamiętaj by ustawiać się zgodnie ze strzałkami. Zobacz film.

W oczekiwaniu na pociąg ustaw się zgodnie ze wskazaniem strzałek, po bokach od wejścia. Dzięki temu wymiana pasażerów nastąpi szybko i sprawnie. Po wejściu do pociągu ustąp miejsca mnichom, osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom w ciąży i dzieciom (w tej właśnie kolejności). Komunikaty o kolejnych stacjach są podawane przez głośniki oraz wyświetlane na monitorach.

Zagrożenie terrorystyczne w Tajlandii.
Do bramki wyjściowej ze stacji włóż plastikową kartę.

W pociągach działa klimatyzacja, jak we wszystkich miejscach ustawiona na najniższą temperaturę.

W Bangkoku Skytrain kursuje na dwóch liniach:
Mo Chit Station – Onnut Road, długości 17km
National Stadium – Taksin Bridge, długości 6,5km

Pociągi kursują co około 5 minut od 6:00 do 24:00.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>