Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 

Bankomaty w Tajlandii

Tajlandia żyje z turystyki, banki wykorzystują to i naliczają wysokie prowizje za korzystanie z bankomatów. Zobacz jak wypłacać pieniądze w Tajlandii i korzystać z bankomatów.

Wymiana waluty w Tajlandii
Wypłaty z bankomatów w Tajlandii są obciążone wysoką prowizja ponad 20zł.

Gdzie wypłacać pieniądze

W większych miastach bankomaty można spotkać na każdym kroku. Nawet na wyspach, teoretycznie odciętych od świata, można znaleźć jakiś bankomat.  Tam, gdzie są pieniądze, pojawiają się złodzieje. Działają tak samo jak w Europie: stosują nakładki skanujące karty, czy fałszywe bankomaty. Najlepiej korzystać z urządzeń ustawionych w bankach i sklepach. Dodatkowo w przypadku, gdy bankomat zatrzyma naszą kartę, odzyskamy ją w ciągu kilkunastu minut (jeżeli korzystamy z urządzenia w siedzibie banku). Wybierając się na zakupy w Tajlandii zawsze zabierajmy ze sobą kartę kredytową.

Z jakich bankomatów korzystać w Tajlandii

Wpłata gotówki w Tajlandii z bankomatów odbywa się w tajskich bath THB, ale przewalutowanie to nie największy problem, bo każdy bankomat nalicza prowizję za wypłatę pieniędzy. Wszystkie bankomaty w Tajlandii pobierają taką samą prowizję, obecnie jest to ponad 200THB, dlatego nie warto wypłacać małych kwot. Dzięki temu, że prowizja jest jednakowe, możemy śmiało wypłacać pieniądze, bez biegania w poszukiwaniu bankomatu z niższą prowizją. Wszystkie bankomaty mają minimum 2 wersje językowe, dlatego zwykle przyjdzie korzystać nam z języka angielskiego. Przed ostatecznym potwierdzeniem opłaty należy zaakceptować komunikat o naliczonej prowizji za wypłatę.

Bankomat
Bankomaty w Tajlandii pobierają prowizję za każdą wypłatę gotówki.

Jak uniknąć prowizji za wypłatę z bankomatu – Tajlandia

Wypłaty z bankomatów za granicą mam za darmo, czy zapłacę prowizję? Tak. Banki informują, że oferują wypłaty bez prowizji z zagranicznych bankomatów, niestety mowa tutaj o prowizji naszego banku, a nie operatora bankomatu. Nie ma możliwości, żeby wypłacać pieniądze w Tajlandii bez prowizji. Czasami warto korzystać z płatności kartą, ale trzeba sprawdzić jakie opłaty przewiduje nasz bank za płatności kartą w Tajlandii. Zwykle wychodzi taniej, ale gotówka też będzie nam potrzebna, więc prędzej, czy później trafimy do tajskiego bankomatu.

Jak zaoszczędzić na wymianie złotówek na tajskie Baht

Kilka lat temu kantory internetowe podbijały rynek wymiany walut, dzisiaj to już przeszłość. Dzięki realizacji dużej ilości transakcji kantory internetowe oferują korzystne kursy walut, co więcej pieniądze możemy wymienić w dowolnym miejscu na ziemi, korzystając z komputera, telefonu lub tabletu. Praktycznie żaden kantor stacjonarny nie oferuje tak korzystnych kursów jak kantory internetowe. Jak to działa? Sprawa jest dziecinnie prosta a cała operacja zajmuje około 15 minut:
1. Wpłacasz przelewem środki na wymianę
2. Wymieniasz walutę w kilka kliknięć
3. Otrzymujesz wymienione środki na konto w banku
Dzięki kantorom internetowym możesz zaoszczędzić nawet 8% (w odróżnieniu od kursów w kantorach tradycyjnych) na wymianie złotówek na euro lub dolary. Dużo, niedużo? Biorąc pod uwagę, że bilety lotnicze możemy kupić przez zagraniczny serwis za euro, bez niekorzystnego przewalutowania, i weźmiemy jakieś 500 euro kieszonkowego to przy dwóch osobach mamy już 2000 euro. Należy pamiętać, że zaoszczędzimy też na płaceniu w euro za noclegi.

Dzisiaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest Revolut. To chyba obecnie najlepszy sposób na wymianę walut i płatności za granicą. Więcej na ten temat piszemy w artykule Revolut w Tajlandii. Piszemy o możliwościach Revoluta, ale też o rzeczach na które trzeba uważać korzystając z tej karty.