Tajlandia porady informacje
Grupa Publiczna · 2 członków
Dołącz do grupy
 
Tajlandia stereotypy top 10

„Bankok”, czyli co wiemy o stolicy Tajlandii

Tajlandia stereotypy top 10
Tuk Tuk to jeden z symboli Bangkoku, z którym Tajowie chcą być kojarzeni, ale walka ze stereotypami jest trudna.

„Wycieczki do Bankoku” czy „last minut Bankok” często wpisują Polacy wyszukując informacje o Bangkoku, stolicy Tajlandii. Niestety to egzotyczne azjatyckie miasto jest przez Polaków słabo znane, nawet pisownia jego nazwy.
Tajlandia w oczach Polaków – jej obraz jest bardzo krzywdzący dla mieszkańców tego pięknego kraju, przez wielu turystów uważanego za raj na ziemi. Poniższe stereotypy o Tajlandii w większości funkcjonują w innych krajach kultury zachodu.

10 najpopularniejszych mitów o Tajlandii

1. Bangkok to stolica rozpusty
Najczęściej Bangkok w Polsce postrzegany jest przez pryzmat filmu z 2011 roku pt. „Kac Vegas w Bangkoku„, czyli w skrócie: dziwki, koks i tajski boks.
Stolica, tak jak cała Tajlandia nie jest czarno biała i kojarzenie jej jedynie z seksturystyką to duży błąd. Wielowymiarowy Bangkok to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Można je pokochać, albo znienawidzić, ale warto odkrywać na własną rękę, poza utartym turystycznym szlakiem.
2. Tajowie to transwestyci
Kolejną rzeczą która kojarzymy z Bangkokiem i Tajlandią są ladyboys (zobacz jak rozpoznać ladyboya), czyli tajscy transwestyci, którzy udając kobiety starają się za wszelką cenę zaciągnąć turystów z Polski do łóżka. Obudzenie się przy boku ladyboya zwanego tutaj kathoey to codzienność dla mniej bystrych turystów wybierających wycieczki do Tajlandii i powód drwin rodaków na wieść o podróży do Tajlandii.
Jak ktoś szuka to znajdzie, ale nie jest to przymus. Tajscy transwestyci nie są specjalnie lubiani w społeczeństwie, więc mimowolnie funkcjonują na jego marginesie. Każdy ladyboy zapytany o płeć odpowie zgodnie z prawdą, więc wybór należy do Ciebie. Rodacy, którzy czerpią wiedzę o dalekim kraju jakim jest Tajlandia z tabloidów i internetowych memów mają za to powód do używania, słysząc że znajomy wrócił z Tajlandii.
3. Tajki to dziwki
Jak mówi kolejny mit w Bangkoku mieszkają same prostytutki, które za kilka dolarów zrobią wszystko.
Tajlandia pod względem prostytucji jest światowym liderem, ale nie oznacza to, że wszystkie Tajki to prostytutki. Przeciętna Tajka stara się jak najszybciej wyjść za mąż i założyć rodzinę. Obiektywnie trzeba zaznaczyć, że kobiety w Tajlandii są interesowne.
4. Tajlandia to kraj trzeciego świata
To powszechna opinia wśród Polaków ugruntowana przez lata. Bieda, zacofanie gospodarcze i brak perspektyw, a do tego narkotyki.
Tajlandia jak każdy duży kraj cechuje się dużym rozwarstwieniem społecznym. Na tle sąsiednich krajów jak Laos, Wietnam, czy Kambodża Tajlandia jest wymarzoną krainą bogactwa. W dużych miastach, życie niczym nie odbiega od zachodnich standardów, a często je przewyższa. Na prowincji jest dużo gorzej. Co ciekawe, nawet najubożsi Tajowie do perfekcji opanowali korzystanie z nowinek technicznych i elektroniki.
5. Powszechne są zatrucia pokarmowe
Wybierając kierunek na wczasy Tajlandia, połowę urlopu spędzimy w toalecie, z powodu zatrucia tajskim jedzeniem.
Prędzej zatrujesz się w restauracji, niż ulicznej garkuchni. Wiadomo, że każdy organizm inaczej reaguje, ale jeżeli jemy w miejscach, gdzie stołują się Tajowie i lubimy pikantne potrawy nic nam nie będzie.  Tajska kuchnia musi być pikantna.
6. W Tajlandii panuje malaria
Na każdym kroku czyha niebezpieczna tropikalna choroba, a jak wiadomo po ugryzieniu przez komara malarię mamy jak w banku.
Zagrożenie malaryczne w popularnych turystycznie rejonach Tajlandii praktycznie nie występuje. Zobacz więcej: Malaria w Tajlandii 
7. To niebezpieczny rejon świata
Jak powszechnie wiadomo zamachy terrorystyczne to w Tajlandii codzienność. Wybuchające bomby i porwania turystów zdarzają się codziennie.
Tajlandia na tle kurortów basenu Morza Śródziemnego, czy takich krajów jak Niemcy, Francja, Belgia, czy Szwecja to oaza spokoju. Pod względem terroryzmu, ale też pospolitych przestępstw.  Bezpieczeństwo w Tajlandii jest na dość wysokim poziomie.
8. Każdy Taj Cię oszuka
Tajowie to naród krętaczy i oszustów, którzy ciągle kombinują tylko jak oszukać biednych turystów.
Tajowie to bardzo sympatyczni ludzie, często pomogą zaniedbując swoje obowiązki. Jak w każdym społeczeństwie znajdą się ludzie „żyjący z własnego sprytu”, ale im dalej od turystycznych atrakcji tym jest ich mniej. Naród jest przyjaźnie nastawiony do obcokrajowców, dlatego nie bójcie się prosić o pomoc.
9. Tajlandia to tylko Bangkok i tropikalne wyspy
Tajlandia to kraj położony gdzieś w Azji na wyspach. Składa się z Bangkoku, Phuket i Pattayi.
Te rejony należy więc omijać. Mają już niewiele wspólnego z Tajlandią, są skomercjalizowane i przygotowane pod zachodnich turystów. Lepszym wyborem będą mniejsze miasta jak np. Chiang Mai, i rejony jak np. Krabi.
10. Do wiaderek z alkoholem dodawana jest amfetamina.
Po co? Później turyści są porywani lub w najlepszym wypadku okradani.
Kradzieże się zdarzają, ale często ich sprawcami są inni turyści. Co do narkotyków to wysokie wyroki, łącznie z karą śmierci, skutecznie wybijają z głowy korzystanie z tego typu używek większości Tajów.

Większość tych mitów pochodzi od osób, które były w Tajlandii i w ten sposób tłumaczą swoje wpadki. Gdy puszczają hamulce i ponosi melanż, najprostszym tłumaczeniem jest zrzucenie winy na wredny naród.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>